Informacja o rekrutacji
Крайний срок подачи документов 2020/2021
Крайний срок подачи документов:

a)      до 25.09.2020 - для людей из Европейского Союза и для тех, кто не нуждаeтся в визе

б)      до 25.07.2020 - для людей из-за пределов Европейского Союза и нуждающиxся в визe

Пожалуйста, присылайте только полный комплект необходимых документов.

Летний курс польского языка и культуры

Мы хотели бы сообщить Вам, что в связи со сложившейся ситуацией мы разместим информацию о летнем онлайн курсе 5 июля 2020 года. Мы предложим короткие курсы продолжительностью 30 часов (языковое образование на всех уровнях владения языком). Условие для создания группы на данном уровне - минимум 6 человек.

2-weeks Polish Language Preparatory Course for Exchange Students
Rekrutacja na studia podyplomowe

Rekrutacja na rok 2020/2021 rozpoczyna się od dnia 15.05.2020

Wszystkich chętnych zapraszamy do rejestracji w internetowym systemie rekrutacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego. W sprawie rekrutacji prosimy o kontakt z panią Dianą Górską-Lewińską (diana.gorska-lewinska@uwr.edu.pl)

Rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów na studia w roku akademickim 2020/2021 - w zależności od sytuacji epidemicznej - będą prowadzone albo bezpośrednio, albo zdalnie. Rozmowy powinny się rozpocząć w drugiej połowie lipca. Konkretne daty i godziny zostaną podane w czerwcu.

Semester Course - summer semester

The Polish Language Semester Course is underway. All classes take place on-line.

Important dates in summer semester 2019/20:

03.06.2020 - final test, 08.06.2020 - test results - discussion,

10.06.2020 - end of the course; students receive certificates.

EASTER BREAK

Please kindly note that Easter break lasts from April 10, 2020 to April 15, 2020. We send our cordial thoughts to everyone!

IMPORTANT NOTICE

We would like to remind you that all Polish language classes take place on a regular basis remotely via the Internet in scheduled hours for particular Polish language courses.

IMPORTANT NOTICE

From March 19, 2020, all Polish language classes will be held on-line, according to the schedule for classes in the summer semester of the academic year 2019/20. All students from the Full-degree studies in English Bachelor and Master programmes, scholarship holders of various international exchange programmes and participants of the semester course are asked to check their e-mail messages.

IMPORTANT NOTICE

Dear students of Full-degree studies and participants of the semester course,

Due to the current situation, we kindly inform you that we are working on launching e-learning. We hope that we will start teaching Polish with the use of electronic forms of communication from March 19, 2020.

We are sending everyone cordial thoughts and asking you to visit our website. We will publish information in the "News" tag.